Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

OPIS USŁUGI

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem powstałych ubytków zęba, próchnicowego pochodzenia jak i uszkodzeń niepróchnicowego pochodzenia (np. po urazach zębowych). Jest to również dział stomatologii w którym zajmujemy się profilaktyką próchnicy. 

Przywracanie prawidłowej czynności i kształtu zęba uszkodzonego przez próchnicę uzyskuje się wypełnieniami. Przed wypełnieniem ubytku konieczne jest usunięcie próchnicowo zmienionych tkanek i oczyszczenie ubytku.

Próchnica to choroba najbardziej rozpowszechniona u ludzi, w Polsce przyjmowana jest nawet jako choroba społeczna gdyż dotyka ponad 90 procent ludności. Problem próchnicy jest powszechny- cierpią na nią zarówno osoby starsze jak i dzieci  młodzież. 

Próchnica to proces polegający na odwapnieniu i proteolitycznym rozkładzie tkanek twardych zęba. Są cztery czynniki powodujące próchnicę:

  • bakterie
  • dieta-węglowodany-cukry
  • podatność zęba
  • czas

Głównym czynnikiem powodującym próchnice są bakterie ale muszą współistnieć wszystkie te 4 czynniki w jednym czasie żeby doszło do powstania próchnicy.

Jak rozwija się próchnica?

Próchnica to proces , który możemy podzielić na kilka etapów rozwoju i uszkadzania tkanek.

Pierwszym etapem próchnicy jest uszkadzanie szkliwa czyli próchnica początkowa, które jest bardzo ciężkie do zaobserwowania. Mimo ze szkliwo jest najtwardszą tkanka ustroju może zostać zaatakowane przez drobnoustroje a początkowym objawem próchnicy jest tzw plama próchnicowa
Jeżeli próchnica jest w początkowym stadium i dotyczy tylko szkliwa (plama próchnicowa) można zastosować metody bezinwazyjne, które odwracają procesy demineralizacji szkliwa.Stosowane są wtedy lakiery i żele, a zabieg ten nazywany jest remineralizacją szkliwa.

Kolejny etap , to próchnica średnia kiedy próchnica obejmuje szkliwo i zewnętrzne warstwy zębiny .Zębina jest bardziej miękka przez co rozwój w jej obrębie jest znacznie szybszy i może dawać dolegliwości bólowe.
Zarówno w próchnicy powierzchownej jak i średniej konieczne jest założenie wypełnienia czyli zaplombowanie zęba. W pierwszej kolejności należy opracować zęba a następnie założyć wypełnienie czyli po odpowiednim przygotowaniu zęba wypełnić go stosownym materiałem.

Następnym etapem (próchnica głęboka) jest głębokie uszkadzanie zębiny-próchnica głęboka-bakterie znajdujące się w ubytku próchnicowym wnikają do miazgi czyli nerwu znajdującego się w zębie, prowadząc do jego zapalenia a nawet martwicy. Ponadto przez naczynia krwionośne miazgi bakterie dostają się do krwioobiegu i krążąc po naszym organizmie mogą być przyczyną wielu chorób nawet w narządach odległych od zębów. Na etapie próchnicy głębokiej jest możliwe leczenie biologiczne zęba czyli opracowanie ubytku próchnicowego oraz założenie na dno specjalnych podkładów które zawierają krzemiany wapnia,powodując stymulowanie mostków zębinowych oraz mechanicznie uszczelniają miazgę. Dzięki takiej metodzie jest możliwość zachowania żywego zęba i uniknięcia leczenia kanałowego.

Kolejnym etapem próchnicy jest nieodwracalne zapalenie miazgi lub jej martwica– które powstają w momencie, kiedy rozległy ubytek próchnicowy nie zostanie odpowiednio zaopatrzony i zapalenie miazgi przechodzi w stan nieodwracalny, objawiający się silnym bólem zęba. Może również wystąpić martwica miazgi, która nie daje objawów bólowych. Niekiedy rozpoznaje się ją podczas opracowywania ubytku próchnicowego a pacjent mimo braku znieczulenia nie czuje objawów bólowych. Ten stan udaje się również wykryć pośrednio na podstawie zdjęcia RTG.
W przypadku niepodjęcia leczenia miazgi w odpowiednim momencie, w przypadku martwicy miazgi oraz po pierwotnym leczeniu kanałowym w kości rozwija się tzw. zmiana okołowierzchołkowa. Jest to rozrzedzenie struktury kości, najczęściej wykrywane w rutynowym badaniu rentgenowskim lub zdjęciu ortopantomograficznym.
Na tym etapie konieczne jest wykonywanie leczenia kanałowego. Jest to zabieg polegający na usunięciu miazgi z systemu kanałów korzeniowych, odpowiedniej dezynfekcji tych kanałów i szczelnego wypełnienia kanałów odpowiednim, biozgodnym materiałem. W naszym gabinecie podczas leczenia kanałowego stosujemy powiększenie czyli lupy lub mikroskop zabiegowy,dzięki czemu pozwala to na uchwycenie nawet najmniejszych szczegółów.

Metody leczenia

Obecnie przy wypełnianiu ubytków stosuje się dwie techniki:

  • bezpośrednia – polega na wypełnieniu zęba podczas jednej wizyty w gabinecie
  • pośrednia – polega na leczeniu dwuwizytowym /dwuetapowym czyli najpierw opracowaniu ubytku a następnie pobraniu wycisku na podstawie którego technik w laboratorium wykonuje wkład koronowy (czyli tzw inlay lub onlay) osadzany na drugiej wizycie.

Choroby dziąseł i zębów to nie jedyne efekty działanie próchnicotwórczych bakterii. Odpowiedzialne są one również za zmiany w sercu , nerkach, płucach i innych organach naszego ciała.

Warto więc kontrolować się u stomatologa przynajmniej raz do roku , ale także stosować profilaktykę próchnicy w domu.

KOSZT LECZENIA KANAŁOWEGO i próchnicy