Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna

OPIS USŁUGI

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA i WYBIELANIE to jedne z nowszych gałęzi stomatologii. Wykorzystując korony, licówki, zabiegi higienizacyjne jak i wybielanie zębów możemy znacznie poprawić wygląd uśmiechu a tym samym zwiększyć komfort pacjenta.

Zabiegi stomatologii estetycznej bazują na innowacyjnych technologiach, dzięki czemu pacjent może się cieszyć zdrowym i pięknym uśmiechem.

Współcześnie zwraca się uwagę na zdrowy uśmiech. Wykorzystując techniki stomatologii estetycznej możemy znacznie go poprawić, jednocześnie zwiększając samopoczucie pacjenta i jego pewność siebie. Osoby ze zdrowymi, ładnymi zębami są postrzegane jako bardziej atrakcyjne, inteligentne i odnoszące sukcesy.

Zabiegi higienizacyjne

Jest to pierwszy krok w stomatologii estetycznej. Usuwanie osadu i kamienia nazębnego pomaga dokładnie oczyścić zęby z nalotów. Już sam zabieg widocznie poprawia kondycje zębów i dziąseł, a paskowanie czyli jeden z kroków higienizacji rozjaśnia zęby i zwiększa komfort pacjenta.

Zabieg zalecany jest wg Światowej Organizacji Zdrowia minimum raz na 6 miesięcy. Regularne wykonywanie go utrzymuje zęby i przyzębie w dobrej kondycji.

 • W pierwszej fazie wykonujemy skaling czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą końcówki ultradźwiękowej przykładanej do powierzchni zęba.
 • Następnym krokiem higienizacji jest piaskowanie czyli oczyszczanie z nalotów zęba za pomocą końcówki piaskarki, która pod ciśnieniem aplikuje na ząb proszek ( jest to wodorowęglan sodu) z woda.
 • Na koniec wykonujemy polerowanie za pomocą specjalnych past polerskich oraz pasków ściernych.

Zabieg higienizacji jest bardzo doceniany przez pacjentów , którzy czują się po nim odświeżeni.

Wybielanie

Jest to jeden z najbardziej popularnych zabiegów kosmetycznych. Dzięki niemu możemy uzyskać poprawę/rozjaśnienie kolorów zębów o kilka odcieni.


Przed przystąpieniem do wybielania należy przeprowadzić higienizację i dokładne wyleczenie ubytków. Wybielanie można przeprowadzić na dwa sposoby:

 • nakładkowy
 • jednoseansowy

Sposób nakładkowy jest rekomendowany w naszym gabinecie. Polega na stosowaniu szyn wybielających czyli przeźroczystych nakładek silikonowych Są one wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie wycisku pobieranego w gabinecie. Następnie technik w laboratorium wykonuje szyny wybielające a pacjent wybiela w domu za pomocą nakładek silikonowych i żeli wybielających.

Żel wybielający to substancja na bazie nadtlenku karbamidu i nadtlenku wodoru. Jest całkowicie bezpieczna. Już po dwóch aplikacjach żelu może być widoczny efekt wybielania.

Kurację stosuje się przez dwa tygodnie. Podczas wybielania może pojawić się nadwrażliwość którą niweluję się specjalnymi środkami na nadwrażliwość.


Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu wybielania są:

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • pacjenci do 16 rz,
 • epilepsja
 • choroba Parkinsona
 • nadwrażliwość
 • zła higiena
 • silne przebarwienia zębów
 • zbyt duża ilość koron , wypełnień i licówek.

Efekt wybielania utrzymuje się do około dwóch lat.

Bardzo ważne jest by po zakończeniu wybielania stosować białą dietę, czyli nie pic i nie jeść żadnych płynów i pokarmów zawierających barwniki czyli przykładowo kawa, czerwone wino, buraki czy jagody.

W przypadku przebarwionych pojedynczych zębów stosujemy inną metodę postępowania. Przyczyna przebarwionego zęba znajduje się wewnątrz zęba -jest związana z zastosowaniem w trakcie leczenia kanałowego barwiących past lub rozkładem miazgi i fragmentów krwi. Konieczne jest wtedy leczenie kanałowe, następnie zakłada się do środka zęba środek wybielający a na koniec zabezpiecza się zęba kompozytem. Jest to postępowanie kilkuwizytowe ale efekty są widoczne z reguły już po pierwszej wizycie.

Korony i mosty

W celu poprawy wyglądu zębów stosuje się te uzupełnienia protetyczne.

Korona to czapeczka na ząb dzięki której można odbudować zniszczona koronę zęba jak również poprawić jej kształt i wygląd oraz położenie zębów-korony stosuje w przypadku zębów po leczeniu endodontycznym, zniszczeniu przez uraz, próchnice.

W naszym gabinecie stosujemy różne rodzaje koron ale godne polecenia są korony na podbudowie z tlenku cyrkonu jako korony wysoce estetyczne. Tlenek cyrkonu to materiał cechujący się dużą twardością i wytrzymałością. Korony na podbudowie z tlenku cyrkonu charakteryzują się zarówno wytrzymałością jak i wysoką estetyką , dzięki temu ze odbijają i przepuszczają światło dając niezwykle naturalny wygląd.

Licówki

Chcąc uzyskać poprawę kształtu, długości koloru lub ustawienia zęba można zastosować licówki. Są to cienkie płytki z porcelany które przykleja się specjalnym cementem na przednia powierzchnie zęba.

Ze względu na wysoka estetykę licówki zaczynają być standardowym zabiegiem poprawiającym kosmetykę uśmiechu. Mogą one również służyć do zamykania przerwy między zębami zwłaszcza jedynkami- czyli zamykania tzw diastemy.

Zamykanie diastemy – ten stosunkowo niewielki zabieg potrafi znacznie poprawić uśmiech a co za tym idzie komfort pacjenta. W zależności od przyczyny w celu likwidacji diastemy stosujemy leczenie ortodontyczne jeśli jest ona większa niż 2 mm. Innym sposobem zamykania diastemy jest zastosowanie licówek kompozytowych lub ceramicznych, rzadziej stosując korony lub mosty. Licówki czyli nakładki na zęby są trwale i znacznie poprawiają wygląd oraz komfort pacjenta.

CENY SOMATOLOGII ESTETYCZNEJ