Profilaktyka i badania kontrolne
OPIS USŁUGI
Zabiegi profilaktyczne
Profilaktyka próchnicy jak i chorób przyzębia jest niezwykle ważna dlatego obok stosowania właściwej diety i odpowiedniej higieny jamy ustnej przeprowadzanej w domu , ważne jest wykonywanie badan kontrolnych i zabiegów profilaktycznych.
Badania kontrolne są niezwykle ważnym elementem profilaktycznych. Powinny odbywać się co 6 miesięcy. Dzięki wizytom kontrolnym możemy zapobiegać ewentualnym konsekwencjom nieleczenia zębów. Podczas takiej wizyty stomatolog przeprowadzi dokładne badanie kontrolne Twoich zębów, dziąseł i jamy ustnej w poszukiwaniu oznak zmian chorobowych lub innych problemów.
Wśród zabiegów profilaktycznych obok profesjonalnej higienizacji wyróżniamy również lakowanie i lakierowanie zębów. Zabiegi te stosowane są głównie u dzieci w celu prewencji przed próchnicą.
Lakowanie zębów to zabieg polegający na wypełnieniu bruzd zębów stałych (przedtrzonowych i trzonowych)lakiem szczelinowym w celu zabezpieczenia tych miejsc przed próchnicą . Procedura ta przyczynia się do redukcji próchnicy w przedziale 50-60% wg rożnych źrodeł( WHO czy ADA-American Dental Association). Lakierowanie zębów czyli powlekanie oczyszczonej powierzchni zęba lakierem z fluorem jest zabiegiem o skuteczności wahającej się pomiędzy 40-70% i jest zwłaszcza pomocna w próchnicy punktów stycznych oraz powierzchni przyszyjkowych. Fluor jest pierwiastkiem mającym działanie kariostatyczne czyli działanie przeciwpróchnicowe zmniejszające zapadalność na próchnicę o 30-70%,a jego stosowanie powinno być przeprowadzone ściśle pod kontrola lekarska.
Ważne elementem profilaktyki przciwpróchnicowej jest odpowiednia dieta.
Dieta bogata w białko, sole mineralne, wapń, fosfor oraz witaminy odgrywa ogromna role w prewencji próchnicy. Przykładowe produkty kariostatyczne to woda, mleko i produkty mleczne (niesłodzone), warzywa, jaja drób, mięso, masło czy kakao.
Natomiast dieta bogata w skrobię i węglowodany przyczynia się do powstania próchnicy. Przykładowo produktami kariogennymi czyli powodującymi próchnicę są cukier, słodzone napoje, cukierki ,żelki, batoniki,ciasta, ciastka, słodkie desery, suszone owoce, chipsy ziemniaczane.
Odpowiednio zbilansowana dieta, właściwa higiena jamy ustnej orz częste kontrole stomatologiczne pozwalają na znaczne zredukowanie próchnicy i cieszenie się dłuższym zdrowiem jamy ustnej.
Zabiegi higienizacyjne
ZABIEGI HIGIENIZACYJNE służą do oczyszczenia zębów z osadu (płytki nazębnej) i kamienia nazębnego.
Płytka nazębna jest to miękki nalot, który osadza się codziennie na zębach. Jeżeli nie jest usuwany może przekształcić się w kamień nazębny lub być podstawą do rozwoju próchnicy.
Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która zazwyczaj osadza się naddziąsłowo ale również może być zlokalizowana poddziąsłowo. Płytka nazębna jak i kamień nazębny są przyczyna stanu zapalnego dziąseł.
Objawami zapalenia dziąseł są:
- krwawienie i obrzęk dziąseł,
- rozchwianie zębów,
- wydłużenie korony klinicznej zęba,
- odsłonięcie szyjek zębowych,
- nieprzyjemny zapach z ust i przykry smak,
- wysięk z kieszonek dziąsłowych.
Stan zapalny dziąseł jest procesem odwracalnym ale żeby go odwrócić trzeba regularnie wykonywać higienizacje oraz przeprowadzać prawidłową higienę jamy ustnej.
Higienizacja składa się z kilku etapów:
- skaling,
- piaskowanie,
- polerowanie,
- fluoryzacja,
- instruktaż higieny jamy ustnej.
SKALING Jest to rozbijanie kamienia nazębnego za pomocą specjalnej końcówki ultradźwiękowej czyli skalera
Przeciwwskazaniami do wykonania tego zabiegu są:
- ciąża,
- rozrusznik serca,
- odklejanie siatkówki oka.
Jest to zabieg profilaktyczny i leczniczy zarazem.
PIASKOWANIE to mechaniczne oczyszczanie powierzchni zęba z osadu i nalotu.Wykorzystywana jest do tego zabiegu piaskarka która generuje strumień wody ze specjalnym proszkiem nazywanym piaskiem pod ciśnieniem usuwającym naloty i osady. Zabieg jest bezbolesny a jego efekty są widoczne od razu w postaci rozjaśnienia powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych.
POLEROWANIE- za pomocą szczoteczek i gumek oraz pasków ściernych i pasty polerskiej aby po zabiegu usunięcia kamienia powierzchnia zęba była idealnie gładka .
FLUORYZACJA– nakładanie na powierzchnie zęba Fluoru w postaci żelu lub lakieru.Chroni to przed nadwrażliwością , zabezpiecza zęba i prowadzi do remineralizacji. Istnieją liczne dowody naukowe ze Fluor jest pierwiastkiem mającym działanie kariostatyczne czyli działanie przeciwpróchnicowe, Dlatego profilatyka z jego użyciem jest niezwykle ważna.
INSTRUKTAŻ HIGIENY JAMY USTNEJ- pouczenia pacjenta jakimi metodami szczotkować zęby, jak ważne jest nitkowanie zębów oraz jakich past i szczoteczek używać. Instruktaż jest niezwykle ważnym elementem gdyż codzienna higiena w domu to najlepsza profilaktyka próchnicy i chorób przyzębia.
Podczas rozmowy z lekarzem lub higienistka pacjent dowiaduje się jak skutecznie myć zęby,jakich past używać, w jaki sposób dbać o uzupełnienia protetyczne.
Właściwa higiena przeprowadzona w domu pozwala w znaczny sposób zredukować próchnicę. Szczotkowanie zębów to podstawowy ale nie jedyny element dbania o właściwą higienę jamy ustnej. Zaleca się szczotkowanie szczoteczka o średniej twardości włosia optymalnie dwa razy dziennie przez 3 minuty. Kąt nachylenia szczoteczki to 45 stopni a ruch wymiatający lub okrężny pozwala na optymalne usuwanie złogów nazębnych a przy okazji masaż dziąseł. Ważnym elementem jest szczotkowanie języka-specyficzna budowa anatomiczna powierzchni języka może sprzyjać rozwojowi bakterii i grzybów. Dlatego warto czyścić język i są do tego przeznaczone specjalne szczoteczki o nazwie tongue sweepers.
Podczas szczotkowania szczoteczka nie jesteśmy w stanie usunąć płytki nazębnej z powierzchni stycznych dlatego konieczne jest stosowanie dodatkowych przyborów do ust jak, nić dentystyczna, szczoteczki międzyzębowe, wykałaczki lub irygatory. Dopełnieniem codziennej higieny jest używanie płukanek których działanie możemy podzielić na przeciwpróchnicowe, przeciwzapalne, ściągąjące, osłaniające.
W naszym Gabinecie higienizacja zalecana jest na pierwszej wizycie i powinna ona stanowić pierwszy etap leczenia stomatologicznego. Częstotliwość tego zabiegu wg zaleceń WHO to minimum 1 raz na okres 6 miesięcy. Jest to uwarunkowane higieną pacjenta a także jego trybem życia (częstotliwość picia kawy, herbaty, palenie papierosów, właściwa higiena w domu).