Leczenie kanałowe (endodoncja)

Leczenie kanałowe (endodoncja)

OPIS USŁUGI

LECZENIE KANAŁOWE czyli leczenie endodontyczne jest zabiegiem polegającym na usunięciu z systemu kanałów korzeniowych zęba zainfekowanej, chorej miazgi a następnie poszerzeniu kanałów i ich wypełnieniu. Najczęstszą przyczyną leczenia kanałowego jest próchnica zębów ale również urazy zębów, starcia patologiczne, paradontoza, ubytki klinowe.

Niepokojącymi objawami , które mogą świadczyć o konieczności leczenia kanałowego są:

  • ból spontaniczny utrzymujący się przez dłuższy czas,
  • ból przy nagryzaniu,
  • rozległy ubytek próchnicowy,
  • ciemna barwa zęba,
  • nadwrażliwość na ciepło i zimno,
  • bolesność i obrzęk błony śluzowej w okolicznych tkankach miękkich,
  • widoczne na zdjęciu puntkowym lub ortopantomograficznym żle wypełnione kanały lub zmiany okołowierzchołkowe.

Powyższe objawy mogą wskazywać na procesy chorobowe toczące się w obrębie miazgi czyli nerwu i wskazują na konieczność wizyty u stomatologa.

Metody leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe możemy podzielić na pierwotne i wtórne czyli tzw reendo.

Reendo czyli powtórne leczenie kanałowe jest wykonywane po nieudanym leczeniu kanałowym. Jest to bardziej skomplikowany zabieg, wymagający doświadczenia oraz zastosowania odpowiednich narzędzi w tym obowiązkowo mikroskopu stomatologicznego .
Przyczynami reendo są:

  • niedopełnione kanały ub niewypełnione wszystkie kanały,
  • pozostawione narzędzia w kanałach,
  • kanały z martwa miazga lub z przewlekłym okołowierzchołkowym stanem zapalnym,
  • zęby leczone amputacyjnie.

Często konieczność wykonania takiego zabiegu jest diagnozowana po wykonaniu rtg panoramicznego.


Zęby z przewlekłym stanem okołowierzchołkowym stanowią potencjalne ognisko zakażenia. W momencie osłabienia organizmu czyli zachwiania równowagi immunologicznej może dojść do negatywnego oddziaływania tych właśnie ognisk zapalnych na nasz organizm. Może dojść do wystąpienia bądź nasilenia objawów ze strony różnych narządów w obrębie naszego organizmu.

Zabieg leczenia kanałowego jest przeprowadzany w znieczuleniu, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny i pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas leczenia.

Leczenie wykonujemy w osłonie na zęba nazywanej koferdamem. Jest to specjalna guma która, zapewnia suchość pola zabiegowego, chroni przed śliną oraz płynami stosowanymi do płukania zęba a także przed połknięciem narzędzia. Najczęściej stosuje się leczenie jednoetapowe czyli na jednej wizycie. Przed leczeniem, w trakcie leczenia kanałowego i po wykonujemy zdjęcie rtg. Czasami koniecznie jest wykonanie również Tomografii Komputerowej czyli CBCT, która jest stosowana w bardziej skomplikowanych przypadkach. Jest to badanie bardziej dokładne pozwalające na wnikliwa ocenę systemu korzeniowego zęba.

W naszym gabinecie podczas leczenia endodontycznego pracujemy w lupach stomatologicznych lub przy użyciu mikroskopu stomatologicznego. Lupy dają powiększenie 2,5x do4x natomiast mikroskop zwiększa widoczność pola operacyjnego do 35x,
Powiększenie jakie dają te narzędzia jest niezwykle ważne – pozwala to na dostrzeżenie szczegółów anatomicznych niewidocznych gołym okiem. Jest to niezwykle pomocne w przypadku odszukiwania ujść kanałów, usuwania pozostawionych narzędzi,udrażniania niedrożnych kanałów. Praktycznie większość zabiegów jest przeprowadzanych w powiększeniu mikroskopu stomatologicznego gdyż precyzja obrazu jaka daje mikroskop pozwala na lepsze wyleczenie zęba.

Etapy leczenia, na które musisz się nastawić

Przebieg leczenia kanałowego można podzielić na etapy:

  1. Odpowiednia diagnoza-na podstawie wywiadu czyli rozmowy z pacjentem oraz badania rtg dokonujemy decyzji o konieczności leczenia kanałowego.
  2. Opracowania kanałów-polega na takim opracowaniu zęba aby swobodnie dostać się do systemu kanałów korzeniowych. Następnie miazga – czyli chory nerw jest usuwana a kanały korzeniowe opracowywane za pomocą specjalnych narzędzi( ręcznych lub maszynowych). Opracowanie systemu kanałów korzeniowych jest wspomagane dodatkowo środkami płuczącymi które dezynfekują kanały. Również w trakcie zabiegu stosowane są ultradzwięki które pomagają udrożnić kanał i aktywują środki płuczące w obrębie systemu korzeniowego.
    Bardzo ważne na tym etapie leczenia kanałowego jest pomiar długości kanałów. Kanał musi być dokładnie zmierzony gdyż jednym z czynników warunkujących powodzenie tego zabiegu stomatologicznego jest wyczyszczenie i opracowanie kanału na całej jego długości. Do pomiaru kanałów służy urządzenie zwane endometrem.
  3. Kolejnym etapem jest wypełnianie kanałów korzeniowych. Wykonuję się to za pomocą gutaperki-jest to substancja pochodzenia naturalnego. Ta żywica w połączeniu z odpowiednim uszczelniaczem zapewnia biozgodne wypełnienie kanałów. Kanały korzeniowe można wypełniać gutaperką na zimno czyli tzw metodą kondensacji bocznej gutaperki lub metoda na ciepło( system B and L).
  4. Ostatnim etapem leczenia jest odpowiednie i szczelne odtworzenie zęba. Bardzo często koniecznie jest zaopatrzenie zęba wkładami z włókna szklanego przed końcowym odtworzeniem go. Docelowe odtworzenie zęba uzyskujemy za pomocą wypełnienia swiatłoutwardzalnego, korony lub wypełnień inlay onlay.

Po leczeniu kanałowym może się utrzymywać ból zęba i jego okolic, niekiedy wrażliwość zęba może utrzymać się kilka miesięcy po zabiegu i jest to związane z procesami regeneracyjnymi.

Leczenie kanałowe jest zabiegiem który wykonuje się bez ograniczeń wiekowych począwszy od najmłodszych pacjentów a kończąc na osobach w podeszłym wieku. Nie ma przeciwwskazań wiekowych choć czasem zakończenie leczenia zdarza się odłożyć. Dzieje się tak w przypadku korzeni o niezakończonym rozwoju u dzieci lub u osób starszych u których czasem dochodzi do obliteracji czyli zarastania kanałów korzeniowych co jest związane z procesami zwapnienia w późniejszych dekadach życia.

Leczenie kanałowe jest alternatywa do usunięcia zęba. Nowoczesna stomatologia daje takie możliwości by uratować chorego zęba nawet z dużą zmiana okołowierzcholkową. Wymaga to odpowiedniego sprzętu oraz doświadczenia lekarza ale jest zabiegiem który warto zrobić, gdyż usuniecie zęba wiąże się z różnymi konsekwencjami jak przemieszczenia pozostałych zębów, ich przeciążenia i starcie patologiczne, niekiedy zaburzenia w stawach skroniowo -żuchwowych.

Wokół leczenia kanałowego w ostatnich czasach narosło bardzo dużo stereotypów ale jest to zabieg bezpieczny, pozwalający na utrzymanie zęba przez długie lata.

KOSZT LECZENIA KANAŁOWEGO